Direct Billing to nowoczesny system płatności mobilnych, który w Polsce jest dopiero wschodzącą alternatywą dla płatności SMS Premium Rate, natomiast już niebawem, gdy wszyscy operatorzy udostępnią go dla komercyjnego użycia stanie się bezpośrednim konkurentem płatności kartami kredytowymi. Jest on bowiem, równie prosty jak SMS Premium Rate, ale zdecydowanie bardziej atrakcyjny dla podmiotów świadczących usługi.

Przebieg płatności w modelu Direct Billing

W tym systemie mamy do wyboru dwie możliwości autoryzacji płatności:

I. Autoryzacja za pośrednictwem SMSa

1. Klient podaje swój numer telefonu w formularzu płatności na stronie internetowej usługodawcy lub w aplikacji mobilnej.

2. Klient otrzymuje SMS zwrotny, w treści którego zawarta jest kwota płatności, odnośnik do regulaminu usługi i instrukcja jak autoryzować płatność.

3. W odpowiedzi na otrzymany SMS, klient musi wysłać darmowy SMS o treści „OK”, by płatność została dokonana.

II. Autoryzacja za pośrednictwem PINu

1. Klient podaje swój numer telefonu w formularzu płatności na stronie internetowej usługodawcy lub w aplikacji mobilnej.

2. Klient otrzymuje SMS zwrotny, w treści którego zawarta jest kwota płatności, odnośnik do regulaminu usługi i instrukcja jak autoryzować płatność wraz z unikalnym kodem PIN przypisanym do danej transakcji.

3. Klient musi wpisać kod PIN z wiadomości SMS, by dokonać płatności.

Zastosowanie płatności Direct Billing

Liczba zastosowań płatności w tym modelu jest na prawdę ogromna. W zasadzie wystarczyłoby powiedzieć, że system ten może w pełni zastąpić płatności kartami debetowymi / kredytowymi, natomiast poniżej wymienione zostały najbardziej typowe zastosowania:

  • sklepy internetowe, branża e-commerce,
  • usługi internetowe (np. fraza „hosting za SMS” w obliczu Direct Billingu nabiera zupełnie nowego znaczenia),
  • sprzedaż kont premium,
  • całkowita automatyzacja sprzedaży (są już na rynku rozwiązania pozwalające na dokonanie czegoś takiego),
  • Direct Billing oferuje możliwość utworzenia usługi opartej o płatność jednorazową jak i subskrypcję,
  • prenumeraty, serwisy informacyjne, usługi rozrywkowe,
  • mikropłatności w grach,
  • monetyzacja własności intelektualnych

i wiele więcej, gdyż ilość zastosowań Direct Billingu ogranicza wyłącznie nasza wyobraźnia (no i prawodawstwo :)).

Zalety Direct Billingu

1. Szybkość płatności – konto abonenta jest obciążane i w tej samej chwili pieniądze trafiają na konto właściciela usługi, całością zajmuje się operator i systemy informatyczne podmiotów obsługujących płatności.

2. Wygoda dla klienta, gdyż nie musi robić przelewów czy ujawniać numeru karty co jest znamienne jeśli cenimy sobie prywatność i bezpieczeństwo naszych środków pieniężnych.

3. Możliwość ustalenia wysokości płatności od 0,10 PLN nawet do 300 PLN jednorazowo co oznacza, że z płatności SMSowych mogą już korzystać sklepy np. z e-bookami czy nawet warsztaty samochodowe! To przełomowy model, który ma szansę zająć dużą część sektora płatniczego.

4. Łatwa i szybka autoryzacja płatności co gwarantuje brak przypadkowych transakcji oraz niski współczynnik błędów podczas dokonywania płatności.

5. Direct Billing oferuje dużo wyższe prowizje w stosunku do SMS Premium co sprawia, że warto rozważyć wdrożenie tej formy jako alternatywnej dla przelewów bankowych i płatności za pomocą kart kredytowych.

Wady Direct Billingu

1. W Polsce nie wszyscy operatorzy udostępnili ten model do komercyjnego użytku, natomiast jeszcze w 2016r. ma się to zmienić. Na chwilę obecną każdy kto zdecyduje się skorzystać z tej formy płatności musi liczyć się z tym, iż część abonentów nie będzie mogła zapłacić telefonem w ten sposób.

2. Działalność pewnych grup spowodowała, że wiele osób boi się wpisać numer telefonu gdziekolwiek na stronie co może wpłynąć na wysokość sprzedaży, dlatego ważna jest dbałość o rzetelną informację konsumenta na temat tego co nabywa i za jaką kwotę.

Zobacz jakie systemy mają Direct Billing w swojej ofercie