Płatności mobilne, które określane są również mianem mikropłatności to alternatywna forma przekazywania środków pieniężnych z punktu A do punktu B. Ich historia sięga do początków telefonii komórkowej, kiedy to szukano alternatywy dla płatności gotówkowych oraz przelewów bankowych, które potrafiły przeciągać się do kilku dni.

Rodzaje płatności mobilnych

SMS Premium Rate płatność jednorazowa – najpopularniejszy model płatności, gdzie płatność ma miejsce w momencie wysłania SMSa na numer Premium o podwyższonej opłacie. Treść SMSa musi zawierać identyfikator usługi, z której korzysta klient – najczęściej jej nazwę. W odpowiedzi na przesłaną wiadomość otrzymuje treść ustaloną przez właściciela usługi (np. podziękowanie za dotację) lub kod automatyczny, generowany przez system, który wpisany w formularzu płatności na stronie WWW umożliwia dostęp do zablokowanej treści.

SMS Premium Rate subkrypcja – cykliczna płatność inicjowana poprzez wysłanie darmowego SMSa lub podanie numeru telefonu na stronie usługodawcy. Płatność następuje od kilku do kilkunastu razy w miesiącu w zależności od specyfiki usługi. Opłata pobierana jest za każdy otrzymany SMS automatycznie do momentu wypisania się z usługi przez klienta.

Połączenia głosowe o podwyższonej płatności – połączenia o podwyższonej płatności realizowane na numerach premium. Technologia Interactive Voice Response pozwala na zastosowanie dwóch modelów rozliczeniowych: Pay per Call (za samo połączenie, bez względu na czas trwania) oraz Pay per Minute (za każdą minutę połączenia). Ten rodzaj płatności znany jest przede wszystkim z wszelkiego rodzaju loterii oraz konkursów telewizyjnych.

Direct Billing – nowy rodzaj płatności pozwalający na proste i wygodne transakcje przeprowadzane za pomocą telefonu komórkowego, które umożliwiają płatności na kwotę nawet 300 PLN jednorazowo, co znacznie wpływa na atrakcyjność płatności mobilnych w internecie, gdyż zwiększa ich zastosowanie.

Zobacz systemy płatności mające w ofercie powyższe rodzaje płatności mobilnych

Zalety płatności mobilnych

Najważniejszymi zaletami płatności mobilnych są:

  • prostota, bo któż nie potrafi wysłać SMSa o określonej treści,
  • bezpieczeństwo transakcji,
  • szybkość transakcji,
  • wygoda.

Zasady bezpieczeństwa podczas korzystania z płatności mobilnych

Podczas jakiejkolwiek płatności musimy zachować szczególna ostrożność, płatności mobilne nie są tutaj wyjątkiem. Podczas realizacji transakcji tego typu musimy pamiętać, że jedynymi identyfikatorami płatności jest numer premium, na który wysyłamy SMS oraz treść SMSa. Oba te parametry muszą być przepisane 1:1 z formularza płatności, gdyż w przeciwnym wypadku nasza płatność nie będzie mogła być sfinalizowana. Poniżej przedstawionych jest kilka zasad, które mogą być pomocne podczas realizacji płatności za pośrednictwem SMSa specjalnego.

  1. Sprawdź czy dokładnie wpisałeś nazwę usługi do treści SMSa.
  2. Sprawdź numer pod, który wysyłasz SMS.
  3. Przeczytaj regulamin usługi, z której korzystasz.
  4. Nie wysyłaj, SMSów pod numer premium poza wymaganymi do skorzystania z usługi. Każdy SMS wysłany na numer premium jest płatny, niezależnie od treści.