Od kilku dni na świeczniku pojawiła się firma oferująca płatności internetowe, płatności online, smsy premium rate zapewniająca jedną z najlepszych prowizji dla swoich partnerów. Burza zaczęła już się 2 miesiące temu, kiedy to partnerzy skarżyli się na dłuższy niż zwykle czas oczekiwania na wypłaty. Czas się wydłużał, aż w końcu wydłużył się na zawsze? Aktualnie niemożliwe jest wypłacanie środków zarobionych na HomePay, faktury zniknęły z serwerów, a zgłaszanie reklamacji jest z jakiegoś powodu niedostępne.

Oświadczenie zarządu

Prezes firmy się zmienił, pracownicy nie są pewni przyszłości HomePay, w wyniku zmian i nieodpowiednich decyzji inwestor strategiczny powziął decyzję o sprzedaży spółki w wyniku czego została ona sprzedana nowemu podmiotowi o nieokreślonej tożsamości, a nowy inwestor wstrzymał wypłaty środków pieniężnych. Firma wydała oficjalne stanowisko do zaistniałej sytuacji, możemy przeczytać ją na głównej stronie agregatora płatności:

SZANOWNI PARTNERZY FIRMY HOMEPAY SP. Z O. O.

W niniejszym oświadczeniu chciałbym przekazać Wam oficjalne informacje na temat bieżącej sytuacji firmy i perspektyw dalszej współpracy.

Z dniem 1 marca 2018 r. firma została przejęta przez nowego właściciela, który powołał na stanowisko nowego prezesa zarządu pana Stanisława Filipa Wyganowskiego.

W chwili wydawania tego oświadczenia, informujemy, że zgodnie z zawartą umową poprzedni zarząd spółki zobowiązany był do niepodejmowania jakichkolwiek decyzji finansowych, natomiast nowo powołany zarząd analizuje wnikliwie sytuacje finansową spółki i rozpoczyna realizację swoich zobowiązań. W tym miejscu chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości i zakończyć spekulacje, rozpowszechniane m.in. w Internecie. Wszyscy Partnerzy otrzymają należne im środki finansowe.

Jestem świadomy, że wielu z Was jest zaniepokojonych bieżącą sytuacją i dlatego pragnę uspokoić wszystkich Partnerów firmy Homepay – nie zaprzestaliśmy działalności, nie ogłosiliśmy upadłości, nie mamy problemów z płynnością finansową, ZUS ani komornik nie zajęli nam kont, a wszelkie tego typu informacje były kłamliwe i służyły jedynie oczernianiu firmy lub dawaniu upustu negatywnym emocjom, które nasza postawa sprowokowała.

Działalność firmy Homepay, na chwilę obecną, jest kontynuowana i liczymy, że nadal będziemy mogli cieszyć się Partnerstwem, owocnym dla obu stron.

Interwencja Komisji Nadzoru Finansowego

Jak wynika z naszych obserwacji sprawa jest już na biurku Krajowego Nadzoru Finansowego:

Urząd KNF otrzymał sygnały dotyczące problemów związanych z działalnością podmiotu o nazwie Homepay sp. z o.o., który posiada status biura usług płatnicznych. W przypadku braku możliwości sprawnego wyjaśnienia sygnalizowanych sytuacji, zastosowane zostaną adekwatne środki nadzorcze, które przewidują przepisy ustaw. Należy również dodać, że Biuro posiada polisę ubezpieczeniową, a osoby poszkodowane będą mogły zgłaszać się do UKNF z informacją dotyczącą niezrealizowanych przelewów w celu wypłacenia przez ubezpieczyciela stosownych odszkodowań. Odpowiedni komunikat w tej sprawie zostanie opublikowany na stronie internetowej KNF.

Jest szansa na odzyskanie straconych pieniędzy, ale znikoma ze względu na priorytetowość obciążeń finansowych z w/w polisy. W pierwszej kolejności idą instytucje państwowe, którym spółka winna jest pieniądze, następnie reszta pozostaje do podziału kontrahentów. Nie wiemy też na jaką kwotę opiewała polisa.

Wyprowadzanie pieniędzy ze spółki

Przyjrzyjmy się sytuacji w której spółka bankrutuje, a jej kontrahenci nie mogą odzyskać pieniędzy. Biorąc pod uwagę rzekome zadłużenie HomePay wobec ZUS’u i przejęcie funkcji prezesa przez inną osobę. Spółka HomePay realizuje usługi płatności (prowizje wypłacane są im), w dalszej kolejności pieniądze trafiają do kontrahentów (partnerów i osób zarejestrowanych i wykorzystujących platformę HomePay). Jak ominąć tych ostatnich? Bardzo prosto. Wystarczy użyć zadłużonej spółki, która ma zajęte konto przez komornika. Pierwsi wpłacają pieniądze na konto drugiej (zadłużonej) związanej kontraktem pod pozorem fikcyjnej umowy, a pieniądze są z miejsca zajmowane przez komornika. Gdzie tutaj logika? Po prostu długi tej drugiej spółki są wyreżyserowane, a należą do pojawiąjącej się znikąd trzeciej spółki, która dzięki sieci powiązań kontrolowana jest przez pierwszą. Pojawia się tutaj utrata pewnej sumy pieniędzy związanej z kosztami egzekucji komorniczej, ale czym one są w porównaniu do pełnej wyprowadzonej kwoty. Przy takim rozwiązaniu istnieje jeszcze jedna zaleta (a może i nie) – wierzyciele pierwszej spółki, która gra tą legalną przed wszystkimi – nie zdążą uzyskać tytułów egzekucyjnych, a komornik ściągający długi już dawno posiada taki.

Kim jest nowy Prezes HomePay?

Według oficjalnego komunikatu HomePay Sp. z o.o jest nim Stanisław Filip Wyganowski. Prezes Zarządu w dwóch sp. z o.o: Specrozbiórki w której posiada 1% udziałów oraz Darnex, gdzie nie posiada żadnej majątku, gdyż 100% udziałów o łącznej wartości 10 tyś. zł należy do Xuan Hoang Nam o którym próżno szukać informacji w internecie. Wspólnik w NASZ DOM MG, (sp. z o.o.) w której jest 100% udziałowcem na łączną kwotę 50 tys. zł, w której (UWAGA) w 2012 i 2014 roku umorzono prowadzonej przeciwko podmiotowi egzekucji z uwagi na fakt, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych. Resztę dopowiedzcie sobie sami. *informacje pobrane z ekrs.ms.gov.pl

Aferę śledzić możemy na:

  1. http://www.wykop.pl/ramka/4219715/afera-homepay-pl-przestal-wyplacac-kase-coraz-wiecej-poszkodowanych/
  2. https://www.facebook.com/groups/839563482904082/

 

Macie jakieś ciekawe informacje na ten temat? Piszcie w kontakcie!