SMS PREMIUM BEZ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ

W ostatnim czasie, w konsekwencji zawirowań na rynku płatności mobilnych bardzo trudno jest zarejestrować usługi SMS Premium bez działalności gospodarczej. Osoba fizyczna, która posiada niszową stronę czy usługę, generującą przychód, który nie pozwoliłby na utrzymanie firmy nie może sobie pozwolić na umieszczenie modułów Premium SMS na swojej stronie. W konsekwencji traci idealną możliwość na jej monetyzację. W tym tekście pokażę Wam kto jeszcze obsługuje osoby fizyczne oraz w jaki sposób zarejestrować tam własne prefiksy.

 

Trudności w uruchomieniu SMS Premium bez działalności

Uruchamiając prefiksy SMS Premium osoba, która ubiega się o tego typu usługę najczęściej zaczyna od znalezienia odpowiedniego pośrednika płatności. Bardzo rzadko, a wręcz w ogóle, taka osoba zgłasza się bezpośrednio do operatora. Operatorzy, jako że są podmiotami działającymi w największym biznesie, najzwyczajniej w świecie nie mają czasu na obsługę klientów indywidualnych. W związku z tym na rynku powstało kilka podmiotów, których działalność opiera się wyłącznie na pośredniczeniu w transakcjach SMS Premium. Najpopularniejsze z nich to:

  • Teleaudio,
  • Digital Virgo,
  • HotPay,
  • Mobiltek,
  • CashBill.

Niestety, większość z tych firm nie współpracuje z osobami fizycznymi zamykając im tym samym drogę do możliwości działania. Jednakowoż nie jest to działanie, które jest nieuzasadnione. Mianowicie firmy te wykluczają osoby fizyczne z obrotu. Wszystko to ze względu na restrykcyjną politykę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kwestiach umów o dzieło. Kolejnym powodem jest to, że trudniej jest monitorować i wpływać na działanie osób fizycznych co zwiększa ryzyko współpracy.

 

Gdzie uruchomić SMS Premium bez firmy?

Na rynku pozostało kilka firm udostępniających możliwość rejestracji własnych prefiksów SMS Premium osobom fizycznym. Podczas wyboru należy jednak uważać na warunki umowy / regulaminu oraz szemranych pośredników, którzy oferują usługi z drugiej lub trzeciej ręki – takie patenty również się nie utrzymają, a pozostawią po sobie jedynie niesmak.

Na wstępie należy zaznaczyć, że rejestrując konto bez firmy musimy pogodzić się z pewnymi niedogodnościami – jak np. mniejsza prowizja czy niedostępność wszystkich modeli. Jednakowoż, co do zasady, rynek umożliwia działanie na SMS Premium osobom fizycznym.

Wg redakcji PlatnosciSMS.com najlepszym wyborem dla osób fizycznych będzie HotPay.pl, który zajmuje pierwszą pozycję w naszym rankingu, co powinno utwierdzić naszych czytelników w wyborze platformy do rozliczania transakcji SMS Premium bez działalności. Oczywiście, jak już wspomniałem wyżej, każda osoba fizyczna musi liczyć się z obostrzeniami i ograniczeniami związanymi z tym, że nie prowadzi firmy, jednakowoż rejestracja prefiksów MO (płatność jednorazowa) nie będzie nastręczała kłopotów, a to właśnie ten system rozliczeń jest najbardziej popularnym i najmniej problematycznym rozwiązaniem pozwalającym na obsługę większości klientów i usług w internecie.

 

Mniej papierów z HotPay

Zaletą HotPay jest również to, iż firma, która prowadzi serwis wydatnie skróciła proces rejestracji prefiksów SMS Premium bez działalności. Wyłączyła również konieczność sporządzania papierowych umów. Każda osoba fizyczna, występując w zakresie swojej działalności zawodowej, może zarejestrować prefiksy SMS Premium bez wychodzenia z domu w niemalże jeden dzień. HotPay wymaga jednak, aby przed dokonaniem rejestracji zgłosić serwis, gdzie wykorzystywane będą płatności SMS, po to, aby wyeliminować ryzyko nadużyć. Rodzi to potrzebę przygotowania serwisu oraz usługi „na gotowo” przed zgłoszeniem wniosku o rejestrację usług SMS Premium. W większości przypadków jest to problem marginalny, gdyż serwis jest niezbędny do osadzania prefiksów. Z doświadczenia wiemy jednak, iż HotPay nie ma problemu aby zaakceptować również aplikacje mobilne, a także radia czy nawet fizyczne, papierowe gazety.

Podsumowując, przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o własne prefiksy SMS Premium MO bez działalności gospodarczej należy przygotować:

  • stronę internetową, na której będą publikowane prefiksy SMS Premium;
  • regulamin usługi oraz politykę pobierania opłat;
  • adres e-mail do obsługi klienta (szczególnie do obsługi reklamacji, niezależnie od tego czy się takowych spodziewamy).

Tego typu uzbrojenie pozwala na kompletne zgłoszenie serwisu. Po dokonaniu zgłoszenia należy tylko czekać na akceptację (lub wiadomość) ze strony HotPay. Wszystko powinno zamknąć się w ciągu kilku dni roboczych. W przypadku serwisów, co do których nie ma żadnych wątpliwości niekiedy nawet w ciągu jednego dnia. Akceptacja serwisu warunkuje możliwość rejestracji prefiksów. Dobra wiadomość jest taka, że jest to ostatni etap, na którym w grę wchodzi decyzyjność.

 

Rozliczenie wygenerowanej prowizji

Każdy podmiot – zarówno osoba fizyczna jak i prawna – winna rozliczać się z przychodów, które generuje. To jest niezaprzeczalny fakt, a każdy kto zaniecha tego obowiązku naraża się na konsekwencje karno skarbowe. Odpowiedni organ państwowy może kontrolować dowolny podmiot do pięciu lat wstecz od powstania należności, więc potencjalne ryzyko jest duże.

Po drugiej stronie barykady w polskim systemie prawnym stoją dwa organy – Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wykonujemy jakąś działalność zawodowo (tracąc prawa konsumenckie) i generujemy profit z tejże działalności – powinniśmy odprowadzić podatek. Nie należy też zapominać o składce na ubezpieczenie (jednoosobowa działalność itp.). W HotPay jest to rozwiązane tak, że serwis wypłaca prowizję na podstawie wypłat bez żadnych dokumentów (do niedawna można było wypłacać na umowę o dzieło) i to po stronie wypłacającego leży kwestia rozliczeń. Z jednej strony daje to swobodę wypłacającemu, z drugiej – rodzi wątpliwości w przypadku osób, które nie są zaznajomione z przepisami prawa. Dla takich osób przewidywana jest opcja wypłaty na umowę zlecenie, jednakowoż wówczas należy liczyć się z oddaniem części prowizji państwu. Umowa zlecenie wiąże się z opłaceniem przez przedsiębiorcę składek na podatek oraz ubezpieczenie, co pomniejszy odpowiednio wysokość prowizji.

 

Podsumowanie

Mimo narastających trudności związanych z rejestracją prefiksów SMS Premium bez działalności gospodarczej – rynek przygotował rozwiązania pozwalające cieszyć się z benefitów, które daje ta forma płatności. Odpowiednie dobranie partnera biznesowego pozwala na bezproblemową rejestrację i użytkowanie tego typu modułów. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż mimo dostępnych możliwości ciążą na nas przepisy prawa i ograniczenia. Ograniczenia, których nie można przeskoczyć na poziomie biznesowym. Tutaj w grę wchodzi czyste zarządzanie ryzykiem i indywidualna interpretacja sytuacji, gdyż nikt nie jest w stanie podjąć decyzji za nas samych.